Møder & kurser

dec
10
tirs
Urogenital radiologi
dec 10 – dec 12 heldags
Aarhus Universitetshospital Sekr. Heli Assad
heliassa@rm.dk
Jan Solvig jansolvi@rm.dk
Arne Hørlyck arnehoer@rm.dk
jan
7
tirs
Forskningstræning – Del 1
jan 7 – jan 10 heldags
jan
13
man
Thoraxradiologi
jan 13 – jan 15 heldags

Aarhus Universitetshospital
Sekr. Heli T. Assad
heliassa@rm.dk
Delkursusledere:
Finn Rasmussen
finnrasm@rm.dk
Hans Henrik Torp Madsen
hansmads@rm.dk

jan
16
tors
Onkoradiologi
jan 16 heldags

 

Aarhus Universitetshospital Sekr. Heli T. Assad
heliassa@rm.dk
Finn Rasmussen (finrasm@rm.dk) finnrasm@rm.dk
Hans Henrik Torp Madsen (hansmads@rm.dk) hansmads@rm.dk
jan
28
tirs
Neuroradiologi og Hoved/hals
jan 28 – jan 31 heldags

Aarhus Universitetshospital

Delkursusledere:
Mette Hjørringgaard Madsen, mettmads@rm.dk
Edith Nielsen, editniel@rm.dk

jan
29
ons
Billeddiagnostisk Årsmøde 2020
jan 29 – jan 31 heldags
mar
11
ons
European Congress of Radiology ECR 2020
mar 11 – mar 15 heldags

European Congress of Radiology ECR 2020

11-15 Marts, 2020

Vienna, Østrig

Deadline for indsendelse af abstract er 10. Oktober, 2019

https://www.myesr.org/congress/abstract-submission

 

mar
23
man
Abdominal radiologi
mar 23 – mar 26 heldags

Sekr. Monika Vogt Petersen: Monika.Vogt.Petersen@regionh.dk

Delkursusledere:

Annette Bøjer Jensen – annette.boejer.jensen@regionh.dk

Kirstine Hermann – helle.kirstine.hermann@regionh.dk

 

Læs mere på kursets hjemmeside http://www.drs-uddannelse.dk/abdominal-radiologi/.

mar
24
tirs
2020 Neonatal Ultrasound Course
mar 24 – mar 27 heldags
maj
11
man
Forskningstræning – Del 2
maj 11 – maj 12 heldags
jun
10
ons
Japanese Scandinavian Radiological Society Symposium Sapporo 2020
jun 10 – jun 12 heldags

Progress in Radiology 2020

13th symposium of the Japanese Scandinavian Radiological Society & 16th Nordic Japan Imaging Informatics symposium
June 10-12 2020, Hotel lifort Sapporo

http://www.jsrs.tokyo/jsrs2020.html

sep
7
man
Muskuloskeletal radiologi
sep 7 – sep 10 heldags

Århus Universitetshospital

Sekr. Dorthe Siggaard Sørensen dorsoere@rm.dk

Delkursusledere:

Anne-Grethe Jurik annejuri@rm.dk
Arne Lücke arneluck@rm.dk

sep
21
man
Mammaradiologi
sep 21 – sep 22 heldags

Afholdes: Odense Universitetshospital

Kontakt:
Bente Magelund bente.magelund@rsyd.dk

Sandra Duvnjak sandra.duvnjak@rsyd.dk

Walter Schwartz Walter.Schwartz@rsyd.dk

 

Kursushjemmeside: 

Mammaradiologi

sep
28
man
Fysik og radiobiologi
sep 28 – sep 30 heldags

Herlev Hospital

Delkursusleder:

Erik Andersen erik.andersen@regionh.dk

okt
6
tirs
Kar/interventionsradiologi
okt 6 heldags
Rigshospitalet Sekr. Linda Schumann linda.schumann@regionh.dk
Delkursusledere
Lars Lønn lars.birger.loenn@regionh.dk
Søren Heerwagen soeren.heerwagen@regionh.dk
nov
2
man
Teknik og strålebeskyttelse
nov 2 – nov 5 heldags
Sundhedsstyrelsen, Strålebeskyttelse
Herlev
Hanne Waltenburg hwa@sis.dk
Asger Greval Petersen asgp@rn.dk
nov
9
man
Pædiatrisk radiologi
nov 9 – nov 12 heldags
Aalborg Universitetshospital Sekr. Malene Thorlund Nielsen
mtn@rn.dk  
Graziella Andersen graziella.andersen@rn.dk
Karin K. Petersen karpeter@rm.dk
dec
8
tirs
Urogenital radiologi
dec 8 – dec 10 heldags
Aarhus Universitetshospital Sekr. Heli Assad
heliassa@rm.dk
Jan Solvig jansolvi@rm.dk
Arne Hørlyck arnehoer@rm.dk