Møder & kurser

sep
12
man
Muskuloskeletal radiologi
sep 12 – sep 15 heldags

Århus Universitetshospital

Sekr. Dorthe Siggaard Sørensen dorsoere@rm.dk

Delkursusledere:

Anne-Grethe Jurik annejuri@rm.dk
Arne Lücke arneluck@rm.dk

sep
21
ons
 Billeddiagnostisk Årsmøde 2022
sep 21 – sep 22 heldags

 Billeddiagnostisk Årsmøde 2022

DANSK RADIOLOGISK SELSKABS 16. ÅRSMØDE

21-22. september 2022 på Radisson Blu Hotel

København

Grundet den nuværende udvikling af COVID-19-pandemien, er det besluttet at udskyde Billeddiagnostisk Årsmøde 2022 til:

21.-22. september 2022

Årsmødet afholdes fortsat i København på Radisson Blu Scandinavia Hotel.
Tilmelding til årsmødet genåbner 1. maj 2022.

Dansk Radiologisk Selskab vil sammen med Dansk Selskab for Klinisk Fysiologi og Nuklearmedicin, Dansk Ultralyd Diagnostisk Selskab og Radiograf Rådet igen byde alle velkommen til nogle inspirerende kursusdage i København. Årsmødet vil blive afholdt på Radisson Blu Hotel og varer to dage.

De tre videnskabelige selskaber og Radiograf Rådet har sammen planlagt to spændende dage med videnskabelige sessioner i flere spor. Vi har inviteret danske såvel som internationale foredragsholdere.
Der er planlagt en foredrags- og posterkonkurrence. Årsmødet er en god mulighed for at fremlægge dine forskningsresultater eller en spændende case for dine kolleger. Vi opfordrer derfor alle interesserede, til at indsende abstracts til poster og frie foredrag med deadline 1. februar 2022.
Det foreløbige program er trykt inde i bladet og det vil løbende blive opdateret på hjemmesiden.
Den tekniske udstilling er omfattende, og vi vil opfordre kursisterne til at benytte sig af chancen til at orientere sig om den nyeste udvikling inden for billeddiagnostik.

Onsdag aften er der planlagt festmiddag på hotellet med efterfølgende dans med Royal Dance Orchestra (royaldanceorchestra.dk).

Årsmødet er en god mulighed for at møde kolleger fra nær og fjern, og vi i kursusledelsen er glade for, at det igen er muligt at samles og håber at mange vil bakke op om mødet og deltage i København til april.

Alle detaljer kan findes på drs-aarsmoede.dk

 

BILLEDDIAGNOSTISK ÅRSMØDE 21-22. september 2022

Priser for deltagelse i

Priser for læger

Billeddiagnostisk Årsmøde 2022 T.o.m. 15.8.2022 Efter 15.8.2022
Hele årsmødet inkl. festmiddag 3.400 3.600
Onsdag og torsdag 2.500 2.700
Dagkort: onsdag eller torsdag 1.400 1.500
Festmiddag onsdag aften 6. april 995 995

 

Priser for radiografer og bioanalytiker
Billeddiagnostisk Årsmøde 2022 T.o.m. 15.8.2022 Efter 15.8.2022
Hele årsmødet inkl. festmiddag 2.900 3.100
Dagkort: onsdag eller torsdag 1.100 1.200
Festmiddag onsdag aften 6. april 995 995

 

Hotel: På hjemmesiden drs-aarsmoede.dk vil der være links til reservation på kongreshotellet samt link til andre hoteller i området.

Afbudspolitik 2022: Ved skriftligt afbud senest 1. august 2022 til info@drs-aarsmoede.dk  refunderes hele registreringsgebyret.

Ved skriftligt afbud senest 1. september 2022 til info@drs-aarsmoede.dk  refunderes hele registreringsgebyret minus et administrationsgebyr på kr. 500,-.

Efter 1. september 2022 refunderes registreringsgebyret ikke.

For yderligere oplysninger om det videnskabelige program, sociale arrangementer, hotel booking, udstilling samt tilmelding henvises til årsmødets hjemmeside drs-aarsmoede.dk.

 

sep
26
man
Mammaradiologi
sep 26 – sep 27 heldags

Afholdes: Odense Universitetshospital

Kontakt:
Bente Magelund bente.magelund@rsyd.dk

Sandra Duvnjak sandra.duvnjak@regionh.dk

Anne M. Damgaard Bak, anne.marina.damgaard.bak@regionh.dk

 

Kursushjemmeside: 

Mammaradiologi

okt
3
man
Fysik og radiobiologi
okt 3 – okt 5 heldags

Herlev Hospital

Delkursusleder:

Erik Andersen erik.andersen@regionh.dk

okt
11
tirs
Kar/interventionsradiologi
okt 11 heldags

 

Rigshospitalet Sekr. Linda Schumann linda.schumann@regionh.dk
Delkursusledere
Lars Lønn lars.birger.loenn@regionh.dk
Søren Heerwagen soeren.heerwagen@regionh.dk
Mikkel Taudorf mikkel.taudorf@regionh.dk
nov
7
man
Teknik og strålebeskyttelse
nov 7 – nov 10 heldags
Sundhedsstyrelsen, Strålebeskyttelse  
Herlev, Knapholm 7, 2.
Hanne Waltenburg hwa@sis.dk
Lau Brix lau.brix@rm.dk
nov
14
man
Pædiatrisk radiologi
nov 14 – nov 17 heldags
Aalborg Universitetshospital Sekr. Malene Thorlund Nielsen
mtn@rn.dk  
Graziella Andersen graziella.andersen@rn.dk
Pernille Greisen pernille.wied.greisen@rsyd.dk
dec
6
tirs
Urogenital radiologi
dec 6 – dec 8 heldags

 

Aarhus Universitetshospital
Arne Hørlyck arnehoer@rm.dk
Pia Ipsen piaipsen@rm.dk