Møder & kurser

nov
23
man
Abdominal radiologi
nov 23 – nov 26 heldags

Sekr. Monika Vogt Petersen: Monika.Vogt.Petersen@regionh.dk

Delkursusledere:

Annette Bøjer Jensen – annette.boejer.jensen@regionh.dk

Yousef Nielsen – yousef.jesper.wirenfeldt.nielsen.01@regionh.dk

 

Læs mere på kursets hjemmeside http://www.drs-uddannelse.dk/abdominal-radiologi/.

dec
8
tirs
Urogenital radiologi
dec 8 – dec 10 heldags
Aarhus Universitetshospital Sekr. Heli Assad
heliassa@rm.dk
Jan Solvig jansolvi@rm.dk
Arne Hørlyck arnehoer@rm.dk
jan
5
tirs
Forskningstræning Modul 2 – Del 1
jan 5 – jan 8 heldags

Sekr. Linda Schumann: linda.schumann@regionh.dk

Michael Bachmann Nielsen: mbn@dadlnet.dk

Erik Morre Pedersen: erikpede@rm.dk

Jonathan Carlsen: jonathan.carlsen@gmail.com

 

Forskningstræning Modul 2, Del 2 foregår i maj 2021.

Forskningstræning Modul 2, Fremlægning foregår i juni 2021.

feb
2
tirs
Neuroradiologi og Hoved/hals
feb 2 – feb 5 heldags

Aarhus Universitetshospital

Delkursusledere:
Mette Hjørringgaard Madsen, mettmads@rm.dk
Edith Nielsen, editniel@rm.dk

mar
2
tirs
Abdominal radiologi
mar 2 – mar 5 heldags

Sekr. Monika Vogt Petersen: Monika.Vogt.Petersen@regionh.dk

Delkursusledere:

Annette Bøjer Jensen – annette.boejer.jensen@regionh.dk

Yousef Nielsen – yousef.jesper.wirenfeldt.nielsen.01@regionh.dk

 

Læs mere på kursets hjemmeside http://www.drs-uddannelse.dk/abdominal-radiologi/.

sep
13
man
Muskuloskeletal radiologi
sep 13 – sep 16 heldags

Århus Universitetshospital

Sekr. Dorthe Siggaard Sørensen dorsoere@rm.dk

Delkursusledere:

Anne-Grethe Jurik annejuri@rm.dk
Arne Lücke arneluck@rm.dk

sep
27
man
Mammaradiologi
sep 27 – sep 28 heldags

Afholdes: Odense Universitetshospital

Kontakt:
Bente Magelund bente.magelund@rsyd.dk

Sandra Duvnjak sandra.duvnjak@regionh.dk

 

Kursushjemmeside: 

Mammaradiologi

okt
4
man
Fysik og radiobiologi
okt 4 – okt 6 heldags

Herlev Hospital

Delkursusleder:

Erik Andersen erik.andersen@regionh.dk

okt
12
tirs
Kar/interventionsradiologi
okt 12 heldags
Rigshospitalet Sekr. Linda Schumann linda.schumann@regionh.dk
Delkursusledere
Lars Lønn lars.birger.loenn@regionh.dk
Søren Heerwagen soeren.heerwagen@regionh.dk
nov
8
man
Teknik og strålebeskyttelse
nov 8 – nov 11 heldags
Sundhedsstyrelsen, Strålebeskyttelse
Herlev
Hanne Waltenburg hwa@sis.dk
Asger Greval Petersen asgp@rn.dk
nov
15
man
Pædiatrisk radiologi
nov 15 – nov 18 heldags
Aalborg Universitetshospital Sekr. Malene Thorlund Nielsen
mtn@rn.dk  
Graziella Andersen graziella.andersen@rn.dk
Pernille Greisen pernille.wied.greisen@rsyd.dk
nov
29
man
Thoraxradiologi
nov 29 – dec 1 heldags

Aarhus Universitetshospital
Sekr. Heli T. Assad
heliassa@rm.dk

Delkursusledere:
Finn Rasmussen
finnrasm@rm.dk

Hans Henrik Torp Madsen
hansmads@rm.dk

dec
2
tors
Onkoradiologi
dec 2 heldags

 

Aarhus Universitetshospital Sekr. Heli T. Assad
heliassa@rm.dk
Finn Rasmussen (finrasm@rm.dk) finnrasm@rm.dk
Hans Henrik Torp Madsen (hansmads@rm.dk) hansmads@rm.dk
dec
7
tirs
Urogenital radiologi
dec 7 – dec 9 heldags

 

Aarhus Universitetshospital Sekr. Heli Assad
heliassa@rm.dk
Jan Solvig jansolvi@rm.dk
Arne Hørlyck arnehoer@rm.dk
Pia Ipsen piaipsen@rm.dk