Møder & kurser

sep
21
man
Mammaradiologi
sep 21 – sep 22 heldags

Afholdes: Odense Universitetshospital

Kontakt:
Bente Magelund bente.magelund@rsyd.dk

Sandra Duvnjak sandra.duvnjak@regionh.dk

Walter Schwartz Walter.Schwartz@rsyd.dk

 

Kursushjemmeside: 

Mammaradiologi

sep
28
man
Fysik og radiobiologi
sep 28 – sep 30 heldags

Herlev Hospital

Delkursusleder:

Erik Andersen erik.andersen@regionh.dk

sep
30
ons
2. basiskursus i MR af prostata
sep 30 – okt 2 heldags

NYT 3-dages basiskursus i MR af prostata 2020

Igen i år tilbyder Dansk Uroradiologisk Selskab (DURS) dette kursus til jer. I år udvidet med en dag. Deltag dag 1+2 (basiskursus), dag 3 (workshop) eller alle 3 dage. Basiskursus inkl. overnatning afholdt på dansk på internationalt niveau af erfarne og certificerede undervisere. Fokus på kvalitet og kommunikation og mulighed for ”hands-on” træning med mere end 25 cases – alt efter dit niveau.

I år er det særlige dag 3 hands-on. Vi har et samarbejde med Collective Minds Radiology, CMrad https://www.cmrad.com/home . Her vil du blive oprettet som bruger med eksklusiv adgang til udvalgte lærings-cases.
Til kurset skal egen PC medbringes!
14 dage før kursusstart sendes link med kursusmateriale.

Se FORELØBIGT program på omstående side. Opdateringer vil blive offentliggjort på DURS’ hjemmeside: www.uroradiologi.dk
Antal deltagere max. 25

Dato: 30. september – 2. oktober 2020
Pris dag 1+2 (basiskursus): 4.495,00 kr.
Pris dag 3 (workshop): 1.495,00 kr. (uden overnatning)
Pris alle 3 dage: 5.495,00 kr. Inkl. overnatning og forplejning.
Sted: Hotel Park, Viaduktvej 28, 5500 Middelfart
Målgruppe: Radiologer, urologer og radiografer.
Tilmeldings- og betalingsfrist: 15. aug. 2020
Tilmelding: Send mail til lone.friis.02@regionh.dk
Betaling via EAN eller bankoverførsel.
Nærmere oplysninger fremsendes efter
tilmelding.

Læs mere og se foreløbigt program her: MR prostata basiskursus 2020 – foreløbigt program

okt
6
tirs
Kar/interventionsradiologi
okt 6 heldags
Rigshospitalet Sekr. Linda Schumann linda.schumann@regionh.dk
Delkursusledere
Lars Lønn lars.birger.loenn@regionh.dk
Søren Heerwagen soeren.heerwagen@regionh.dk
nov
2
man
Teknik og strålebeskyttelse
nov 2 – nov 5 heldags
Sundhedsstyrelsen, Strålebeskyttelse
Herlev
Hanne Waltenburg hwa@sis.dk
Asger Greval Petersen asgp@rn.dk
nov
9
man
Pædiatrisk radiologi
nov 9 – nov 12 heldags
Aalborg Universitetshospital Sekr. Malene Thorlund Nielsen
mtn@rn.dk  
Graziella Andersen graziella.andersen@rn.dk
Pernille Greisen pernille.wied.greisen@rsyd.dk
nov
23
man
Abdominal radiologi
nov 23 – nov 26 heldags

Sekr. Monika Vogt Petersen: Monika.Vogt.Petersen@regionh.dk

Delkursusledere:

Annette Bøjer Jensen – annette.boejer.jensen@regionh.dk

Yousef Nielsen – yousef.jesper.wirenfeldt.nielsen.01@regionh.dk

 

Læs mere på kursets hjemmeside http://www.drs-uddannelse.dk/abdominal-radiologi/.

dec
8
tirs
Urogenital radiologi
dec 8 – dec 10 heldags
Aarhus Universitetshospital Sekr. Heli Assad
heliassa@rm.dk
Jan Solvig jansolvi@rm.dk
Arne Hørlyck arnehoer@rm.dk