Møder & kurser

mar
12
tirs
Abdominal radiologi
mar 12 – mar 15 heldags

Sekr. Monika Vogt Petersen: Monika.Vogt.Petersen@regionh.dk

Delkursusledere:

Caroline Ewertsen – caroline.ewertsen@regionh.dk

Yousef Nielsen – yousef.jesper.wirenfeldt.nielsen.01@regionh.dk

 

Læs mere på kursets hjemmeside http://www.drs-uddannelse.dk/abdominal-radiologi/.

maj
6
man
Forskningstræning Modul 2 – Del 2 – Online
maj 6 – maj 7 heldags

Sekr. Linda Schumann: linda.schumann@regionh.dk

Delkursusledere:

Erik Morre Pedersen: erikpede@rm.dk
Jonathan Carlsen: jonathan.carlsen@gmail.com

Forskningstræning Modul 2, Del 1 foregår d. 9-12. januar 2024 (i København)

Forskningstræning Modul 2, Fremlægning foregår i juni 2024 (online – datoer fastsættes ved 1. del i januar)

maj
21
tirs
Thoraxradiologi
maj 21 – maj 23 heldags
Aarhus Universitetshospital Sekr. Charlotte Justesen
CHAJUS@rm.dk
Michael Brun Andersen michael.brun.andersen@regionh.dk
Stefan Harder Stefan.Markus.Walbom.Harders@rsyd.dk
sep
9
man
Muskuloskeletal radiologi
sep 9 – sep 12 heldags

Århus Universitetshospital

Sekr. Charlotte Justesen – CHAJUS@rm.dk

Delkursusledere:

Hanna Vosshanna.voss@midt.rm.dk
Arne Lücke – arneluck@rm.dk

sep
23
man
Mammaradiologi
sep 23 – sep 24 heldags

Afholdes: Odense Universitetshospital

Sekretær:
Tina Hansen Barbisan – thb@rsyd.dk

Delkursusledere:
Sandra Duvnjak – sandra.duvnjak@regionh.dk
Anne M. Damgaard Bak – anne.marina.damgaard.bak@regionh.dk

 

Kursushjemmeside: 

Mammaradiologi

sep
30
man
Fysik og radiobiologi
sep 30 – okt 2 heldags

Herlev Hospital

Delkursusleder:

Erik Andersen erik.andersen@regionh.dk

okt
8
tirs
Kar/interventionsradiologi
okt 8 heldags

 

Rigshospitalet Sekr. Linda Schumann linda.schumann@regionh.dk
Delkursusledere
Lars Lønn lars.birger.loenn@regionh.dk
Søren Heerwagen soeren.heerwagen@regionh.dk
Mikkel Taudorf mikkel.taudorf@regionh.dk
okt
21
man
Teknik og strålebeskyttelse
okt 21 – okt 24 heldags
Sundhedsstyrelsen, Strålebeskyttelse  
Herlev, Knapholm 7, 2.
Hanne Waltenburg hwa@sis.dk
Lau Brix lau.brix@rm.dk
nov
11
man
Pædiatrisk radiologi
nov 11 – nov 14 heldags
Aalborg Universitetshospital Sekr. Malene Thorlund Nielsen
mtn@rn.dk  
Graziella Andersen graziella.andersen@rn.dk
Pernille Greisen pernille.wied.greisen@rsyd.dk
dec
3
tirs
Urogenital radiologi
dec 3 – dec 5 heldags

 

Aarhus Universitetshospital Sekr. Charlotte Justesen
CHAJUS@rm.dk
Arne Hørlyck arnehoer@rm.dk
Lise Medrud lise.medrud@auh.rm.dk
dec
6
fre
Onkoradiologi
dec 6 heldags

 

Herlev Hospital Sekr. Charlotte Justesen
CHAJUS@rm.dk
Erik Morre Pedersen erikpede@rm.dk