Møder & kurser

jan
31
tirs
Neuroradiologi og Hoved/hals
jan 31 – feb 3 heldags

Delkursusledere:

Ronni Mikkelsen – Ronni.Mikkelsen@rm.dk

Lisbet Poulsen – LISBPU@rm.dk

Sekretær:

Charlotte Justesen – CHAJUS@rm.dk

mar
14
tirs
Abdominal radiologi
mar 14 – mar 17 heldags

Sekr. Monika Vogt Petersen: Monika.Vogt.Petersen@regionh.dk

Delkursusledere:

Caroline Ewertsen – caroline.ewertsen@regionh.dk

Yousef Nielsen – yousef.jesper.wirenfeldt.nielsen.01@regionh.dk

 

Læs mere på kursets hjemmeside http://www.drs-uddannelse.dk/abdominal-radiologi/.

maj
8
man
Forskningstræning Modul 2 – Del 2
maj 8 – maj 9 heldags

Sekr. Linda Schumann: linda.schumann@regionh.dk

 

Erik Morre Pedersen: erikpede@rm.dk

Jonathan Carlsen: jonathan.carlsen@gmail.com

 

Forskningstræning Modul 2, Del 1 foregår d. 10-13 januar 2023.

Forskningstræning Modul 2, Fremlægning foregår i juni 2023.

maj
15
man
Thoraxradiologi
maj 15 – maj 17 heldags
sep
11
man
Muskuloskeletal radiologi
sep 11 – sep 14 heldags

Århus Universitetshospital

Sekr. Charlotte Justesen – CHAJUS@rm.dk

Delkursusledere:

Rikke Jellesen Åberg – riaabe@rm.dk
Arne Lücke – arneluck@rm.dk

sep
25
man
Mammaradiologi
sep 25 – sep 26 heldags

Afholdes: Odense Universitetshospital

Sekretær:
Tina Hansen Barbisan – thb@rsyd.dk

Delkursusledere:
Sandra Duvnjak – sandra.duvnjak@regionh.dk
Anne M. Damgaard Bak – anne.marina.damgaard.bak@regionh.dk

 

Kursushjemmeside: 

Mammaradiologi

okt
2
man
Fysik og radiobiologi
okt 2 – okt 4 heldags

Herlev Hospital

Delkursusleder:

Erik Andersen erik.andersen@regionh.dk

okt
10
tirs
Kar/interventionsradiologi
okt 10 heldags

 

Rigshospitalet Sekr. Linda Schumann linda.schumann@regionh.dk
Delkursusledere
Lars Lønn lars.birger.loenn@regionh.dk
Søren Heerwagen soeren.heerwagen@regionh.dk
Mikkel Taudorf mikkel.taudorf@regionh.dk
nov
13
man
Pædiatrisk radiologi
nov 13 – nov 16 heldags
Aalborg Universitetshospital Sekr. Malene Thorlund Nielsen
mtn@rn.dk  
Graziella Andersen graziella.andersen@rn.dk
Pernille Greisen pernille.wied.greisen@rsyd.dk
nov
27
man
Teknik og strålebeskyttelse
nov 27 – nov 30 heldags
Sundhedsstyrelsen, Strålebeskyttelse  
Herlev, Knapholm 7, 2.
Hanne Waltenburg hwa@sis.dk
Lau Brix lau.brix@rm.dk
dec
5
tirs
Urogenital radiologi
dec 5 – dec 7 heldags

 

Aarhus Universitetshospital
Arne Hørlyck arnehoer@rm.dk
Lise Medrud lise.medrud@auh.rm.dk
dec
8
fre
Onkoradiologi
dec 8 heldags

 

Herlev Hospital Sekr. Charlotte Justesen
CHAJUS@rm.dk
Erik Morre Pedersen erikpede@rm.dk