Møder & kurser

jan
29
tirs
Neuroradiologi og Hoved/hals
jan 29 – feb 1 heldags

Aarhus Universitetshospital

Delkursusledere:
Mette Hjørringgaard Madsen, mettmads@rm.dk
Edith Nielsen, editniel@rm.dk

apr
2
tirs
Abdominal radiologi
apr 2 – apr 5 heldags
Abdominal radiologi 18801 Hvidovre hospital Sekr. Monika Vogt Petersen
Monika.Vogt.Petersen@regionh.dk
Delkursusledere Annette Bøjer Jensen annette.boejer.jensen@regionh.dk
Kirstine Hermann helle.kirstine.hermann@regionh.dk

Læs mere på kursets hjemmeside http://www.drs-uddannelse.dk/abdominal-radiologi/.

maj
6
man
Forskningstræning – Del 2
maj 6 – maj 7 heldags
jun
14
fre
Forskningstræning – Afslutning
jun 14 heldags
sep
9
man
Muskuloskeletal radiologi
sep 9 – sep 12 heldags

Århus Universitetshospital

Sekr. Dorthe Siggaard Sørensen dorsoere@rm.dk

Delkursusledere

Anne-Grethe Jurik annejuri@rm.dk
Arne Lücke arneluck@rm.dk

sep
23
man
Mammaradiologi
sep 23 – sep 24 heldags

Afholdes: Odense Universitetshospital

Kontakt:
Bente Magelund bente.magelund@rsyd.dk

Sandra Duvnjak sandra.duvnjak@rsyd.dk

Walter Schwartz Walter.Schwartz@rsyd.dk

 

Kursushjemmeside: 

Mammaradiologi

sep
30
man
Fysik og radiobiologi
sep 30 – okt 2 heldags

Herlev Hospital

Delkursusleder:

Erik Andersen erik.andersen@regionh.dk

okt
8
tirs
Kar/interventionsradiologi
okt 8 heldags
Rigshospitalet Sekr. Linda Schumann linda.schumann@regionh.dk
Delkursusledere
Lars Lønn lars.birger.loenn@regionh.dk
Søren Heerwagen soeren.heerwagen@regionh.dk
nov
4
man
Teknik og strålebeskyttelse
nov 4 – nov 7 heldags
Sundhedsstyrelsen, Strålebeskyttelse
Herlev
Hanne Waltenburg hwa@sis.dk
Asger Greval Petersen asgp@rn.dk
nov
11
man
Pædiatrisk radiologi
nov 11 – nov 14 heldags
Aalborg Universitetshospital Sekr. Malene Thorlund Nielsen
mtn@rn.dk  
Graziella Andersen graziella.andersen@rn.dk
Karin K. Petersen karpeter@rm.dk
dec
10
tirs
Urogenital radiologi
dec 10 – dec 12 heldags
Aarhus Universitetshospital Sekr. Rikke-Mai Lundahl
riklunda@rm.dk
Jan Solvig jansolvi@rm.dk
Arne Hørlyck arnehoer@rm.dk