Møder & kurser

feb
1
tirs
Neuroradiologi og Hoved/hals
feb 1 kl. 9:45 – feb 4 kl. 14:00
Aarhus Universitetshospital
Mette Hjørringgaard Madsen mettmads@rm.dk 
Edith Nielsen editniel@rm.dk

 

 

mar
15
tirs
Abdominal radiologi
mar 15 – mar 18 heldags

Sekr. Monika Vogt Petersen: Monika.Vogt.Petersen@regionh.dk

Delkursusledere:

Caroline Ewertsen – caroline.ewertsen@regionh.dk

Yousef Nielsen – yousef.jesper.wirenfeldt.nielsen.01@regionh.dk

 

Læs mere på kursets hjemmeside http://www.drs-uddannelse.dk/abdominal-radiologi/.

maj
2
man
Forskningstræning Modul 2 – Del 2
maj 2 – maj 3 heldags

Sekr. Linda Schumann: linda.schumann@regionh.dk

Michael Bachmann Nielsen: mbn@dadlnet.dk

Erik Morre Pedersen: erikpede@rm.dk

Jonathan Carlsen: jonathan.carlsen@gmail.com

 

Forskningstræning Modul 2, Del 1 foregår d. 11-14 januar 2022.

Forskningstræning Modul 2, Fremlægning foregår i juni 2022.

sep
12
man
Muskuloskeletal radiologi
sep 12 – sep 15 heldags

Århus Universitetshospital

Sekr. Dorthe Siggaard Sørensen dorsoere@rm.dk

Delkursusledere:

Anne-Grethe Jurik annejuri@rm.dk
Arne Lücke arneluck@rm.dk

sep
26
man
Mammaradiologi
sep 26 – sep 27 heldags

Afholdes: Odense Universitetshospital

Kontakt:
Bente Magelund bente.magelund@rsyd.dk

Sandra Duvnjak sandra.duvnjak@regionh.dk

Anne M. Damgaard Bak, anne.marina.damgaard.bak@regionh.dk

 

Kursushjemmeside: 

Mammaradiologi

okt
3
man
Fysik og radiobiologi
okt 3 – okt 5 heldags

Herlev Hospital

Delkursusleder:

Erik Andersen erik.andersen@regionh.dk

okt
11
tirs
Kar/interventionsradiologi
okt 11 heldags

 

Rigshospitalet Sekr. Linda Schumann linda.schumann@regionh.dk
Delkursusledere
Lars Lønn lars.birger.loenn@regionh.dk
Søren Heerwagen soeren.heerwagen@regionh.dk
Mikkel Taudorf mikkel.taudorf@regionh.dk
nov
7
man
Teknik og strålebeskyttelse
nov 7 – nov 10 heldags
Sundhedsstyrelsen, Strålebeskyttelse  
Herlev, Knapholm 7, 2.
Hanne Waltenburg hwa@sis.dk
Lau Brix lau.brix@rm.dk
nov
15
tirs
Pædiatrisk radiologi
nov 15 – nov 18 heldags
Aalborg Universitetshospital Sekr. Malene Thorlund Nielsen
mtn@rn.dk  
Graziella Andersen graziella.andersen@rn.dk
Pernille Greisen pernille.wied.greisen@rsyd.dk
dec
6
tirs
Urogenital radiologi
dec 6 – dec 8 heldags

 

Aarhus Universitetshospital
Arne Hørlyck arnehoer@rm.dk
Pia Ipsen piaipsen@rm.dk