Udvalg

Nedenstående er enten valgt ved generalforsamlingen eller udpeget løbende. Evt rettelser bedes meddelt formanden for DRS. 

Arbejdsgrupper med deltagelse af radiologi kan ses her

Inspektorer i radiologi kan ses her

Valgperiode 2015-2019

European Society of Radiology (ESR) – (2015-2019)
Annika Langkilde, Kristina Nielsen, Lars Larsen og Thomas Bjerre (s)

ESR Quality, Safety and Standards commitee (2016-2018)
Annika Langkilde
(tidligere Professionel Organisation Committee)

National Societies Committee (2015-2019)
Kristina Nielsen

Education Committee (2016-2018)
Mette Ramsdal Poulsen

Research Committee (2015-2019)
Kristoffer Lindskov Hansen

Radiology Trainees Forum (2015-2019)
Tina Bødker Madsen, Karen Lind Gandrup (s)

International Society of Radiology (2015-2019)
Michael Bachmann Nielsen, Birthe Højlund Bech, Kristina Rue Nielsen, Nikolaj Borg
Mogensen

Scandinavian Japaneese Radiological Society (2015-2019)
Finn Mathiesen, Kyoko Sakata Rasmussen (s)

Organisationen af Lægevidenskabelige Selskaber
(Tidl. Dansk Medicinsk Selskab) (2015-2019)

Nikolaj Borg Mogensen, Birthe Højlund Bech, Vibeke Løgager, Annika Langkilde,
Kristina Rue Nielsen, Thomas Bjerre(s)

Specialistuddannelsesudvalget (2015-2019)
Elisabeth Albrecht-Beste, Mette Ramsdal Poulsen (s)

Efteruddannelsesudvalget (2015-2019)
Michael Bachmann Nielsen, Birthe Højlund Bech, Kristina Rue Nielsen, Kristoffer Lindskov Hansen, Thomas Bjerre, Martin Lundsgaard Hansen

Acta Radiologica (2015-2019)
Anne Grethe Jurik, Michael Bachmann Nielsen (s)

Webmaster DRS hjemmeside (2015-2019)
Martin Lundsgaard Hansen
webmaster@drs.dk

CME udvalg (2015-2019)
Niels Skovgaard

Koordinerende Uddannelsesråd (2015-2019)
Elisabeth Albrecht-Beste (formand), Arne Lücke, Mette Ramsdal Poulsen, Susanne Sletting, Pernille Greisen, Rikke Norling (YL)

Uddannelsesudvalget (2015-2019)
Elisabeth Albrecht-Beste, Mette Ramsdal Poulsen (s)

The European Union of Medical Specialist – Radiology Section (UEMS) (2015-2019)
Annika Langkilde

Nordisk Forening for Medicinsk Radiologi (NFMR) (2015-2019)
Birthe Højlund Bech, Michael Bachmann Nielsen

Aktuelle inspektorer ses her
Valgperiode 2011-2015

Valgperiode 2011-2015
Udvalg og repræsentationer European Society of Radiology (ESR) 

Professional Organisation Committee (2011-2015)
Birthe Højlund Bech
Vibeke Løgager (s)

National Societies Committee (2011-2015)
Annika Langkilde

Education Committee (2011-2015)
Elisabeth Albrecht-Beste

Research Committee (2011-2015)
Vibeke Løgager

Radiology Trainee Forum (2011-2015)
Tina Bødker Madsen

International Society of Radiology (2011-2015)
Michael Bachmann Nielsen
Birthe Højlund Bech
Kristina Rue Nielsen
Nikolaj Borg Mogensen

Scandinavian Japaneese Radiological Society (2011-2015)
Genopstiller: Finn Mathiesen
Genopstiller: Birthe Højlund Bech (s)

Organisationen af Lægevidenskabelige Selskaber (2011-2015)
(Tidl Dansk Medicinsk Selskab)
Nikolaj Borg Mogensen
Birthe Højlund Bech
Lene Bak
Vibeke Løgager
Annika Langkilde
Erik Morre Pedersen
Kristina Rue Nielsen
Lars Peter Larsen (s)

Specialistuddannelsesudvalget (2011-2015)
Elisabeth Albrecht-Beste
Mette Ramsdal (S)

Efteruddannelsesudvalget (2013-2015)
Michael Bachmann Nielsen
Birthe Højlund Bech
Kristina Rue Nielsen
Kristoffer Lindskov Hansen
Vibeke Løgager
Sonia Branci

Acta Radiologica (2011-2015)
Anne Grethe Jurik
Michael Bachmann Nielsen (s)

Webmaster DRS hjemmeside (2013-2015)
Michael Bachmann Nielsen

CME udvalg (2011-2015)
Niels Skovgaard
Marianne Egeblad
Peter Andersen

Koordinerende uddannelsesråd (2011-2015)
Elisabeth Albrecht-Beste (formand)
Anne Grethe Jurik
Vibeke Andree Larsen
Mette Ramsdal Poulsen
Susanne Sletting
Lasse Nørgaard

Revisor og -suppleant (2011-2015)
Nikolaj Borg Mogensen
Anna Rosted (s)

Tilforordnede til Sundhedsstyrelsens specialistnævn (2011-2015)
Elisabeth Albrecht-Beste
Mette Ramsdal Poulsen

Diagnostisk radiologi inspektorer 2011
Joachim Lütken
Sofie Hjortoe
Niels Bach
Vibeke Fink-Jensen
Carsten Sloth
Claus Jensen
Elisabeth Albrecht-Beste
Inge Andersen
Kirsten Neergaard
Mette Ramsdal Poulsen